skip to Main Content
+48 61 862 30 63 biuro@grawerpolska.pl ul. Sianowska 7, 60-431 Poznań OGÓLNE WARUNKI HANDLOWE

Matryce do tłoczenia to hasło kryjące, tak naprawdę wiele zastosowań. Możemy mówić o matrycach do tłoczenia folią na gorąco (matryce do złocenia), jak również o matrycach do tłoczenia bez udziału folii. To właśnie te drugie mamy w głównej mierze na myśli mówiąc o matrycach do tłoczenia.
Tłoczenia możemy podzielić na wklęsłe i wypukłe. Tłoczenia wklęsłe mogą odbywać się bez udziału patrycy, działając jedynie na zasadzie zmiażdżenia materiału. Najczęstszym tego typu przypadkiem są tłoczenia wykonywane w oprawach kalendarzy książkowych lub oprawach introligatorskich. Matryce mosiężne do tłoczenia wklęsłego, jak i matryce magnezowe głęboko trawione doskonale sprawdzają się w tej roli.

Aby zrealizować tłoczenie wypukłe oprócz matrycy, potrzebna jest także patryca. W zależności od nakładu, stopnia skomplikowania i wymagań Klienta możliwe jest wykonanie różnego rodzaju tłoczników.
Najtańsze z nich i jednocześnie najszybsze w realizacji są matryce polimerowe, jednak relatywnie do matryc magnezowych i mosiężnych, charakteryzują się najkrótszą żywotnością.

Kolejna opcja to matryce magnezowe, dzięki którym otrzymujemy bardzo ładne tłoczenia, jednak bez możliwości uzyskiwania reliefów półokrągłych lub 3D. I w końcu matryce grawerowane mosiężne, to te, które dają nam nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kształt reliefu, łącznie z reliefami 3D, są jednocześnie najbardziej żywotne, jednak czas ich wykonania jest dłuższy od pozostałych.
Chętnie służymy wsparciem w doborze odpowiedniej dla danej pracy technologii.

Back To Top